Audyty energetyczne

Informacje
Co to jest audyt?
Audyt energetyczny obejmuje zestaw zaplanowanych, celowych czynności które pozwalają zobrazować aktualny standard energetyczny obiektu oraz wskazać najbardziej optymalny zakres przedsięwzięć podwyższający ten standard do wcześniej uzgodnionego lub wymaganego np. przepisami prawa poziomu.
Jakie są główne cele audytu, jak to się robi?
Głównym celem audytu energetycznego jest uzyskanie realnej redukcji zapotrzebowania na energię w wyniku zaplanowanych działań np. termomodernizacyjnych a w konsekwencji obniżenie wydatków na energię.
Audyt energetyczny realizowany na potrzeby termomodernizacji budynków nie może mieć przypadkowej formy, musi posiadać zakres i postać szczegółowo opisaną jest w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 17 marca 2009 r.
Procedura przeprowadzania audytu energetycznego jest wieloetapowa. Dla lepszego zobrazowania wyróżnić można dwie główne grupy czynności:
– identyfikacja, ocena i analiza stanu przed termomodernizacją oraz
– opracowanie uzgodnionego z inwestorem zakresu przedsięwzięć niezbędnych do uzyskania zaplanowanego celu/poziomu oszczędności, wraz z wynikającym z w/w rozporządzenia zestawem obliczeń.
Każdorazowo, jak wynika z ogólnej definicji audytu wymaga się od audytora szczegółowego osobistego zapoznania się z obiektem, dokonania niezbędnych pomiarów, identyfikacji kluczowych parametrów audytowanego obiektu, pozyskania rzetelnych informacji/dokumentacji technicznej w razie konieczności zlecenie lub wykonanie koniecznych ekspertyz np. w celu ustalenia rodzaju materiałów budowlanych z których wzniesiony jest dany obiekt.
Nieprawidłowości na tym etapie np. przyjęcie niewłaściwej konstrukcji przekroju ścian, mogą spowodować poważne błędy merytoryczne na etapie opracowania, planowania zakresu działań termomodernizacyjnych a w konsekwencji mogą pozbawić inwestora możliwości uzyskania oczekiwanych oszczędności kosztów energii.
Dobry audytor, czyli jaki? Kogo wybrać?
Dobry audytor musi posiadać odpowiednie wykształcenie najlepiej inżynierskie, rozległą wiedzę oraz doświadczenie z wielu dziedzin; między innymi:
– budownictwa ogólnego, w tym stosowanych na przestrzeni lat technologii wznoszenia budynków, musi umieć je właściwie zidentyfikować,
– technologii produkcji oraz właściwości materiałów budowlanych i termoizolacyjnych uwzględniając ich zmienność na przestrzeni lat wynikającą dostępnych w danym czasie możliwości technologicznych.
Audytor musi także posiadać umiejętność dokonania właściwej oceny zmienności/utraty pierwotnych właściwości fizyko-chemicznych materiałów z upływem czasu w uwzględniając konkretne warunki ich eksploatacji i zastosowania,
Audytor musi również posiadać rozległą wiedzę z zakresu instalacji:
• grzewczych,
• klimatyzacyjnych,
• wentylacyjnych i rekuperacji,
• elektrycznych, w tym instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii itd.
Ponadto musi posiadać wiedzę w zakresie fizyki budowli, rodzajów źródeł i nośników energii, kosztów energii, musi znać bieżące i przyszłą politykę energetyczną i co również bardzo ważne, musi posiadać i stosować wiedzę z zakresu ekonomii. Firma TERMODETEKCJA inż. Piotr Wałaszek gwarantuje kompetencje oraz pełen profesjonalizm.


Zajmujemy się również

Doradztwo energetyczne

Audyty efektywności energetycznej

Certyfikacja energetyczna budynków